פתח תפריט

חפירה ודיפון השימוש בהם בתחום הבנייה

חפירה ודיפון

 

 

קידוחים וחפירות בקרקע מבוצעים למטרת רבות כמו חיזוק יסודות, קיבוע מבנים וגם לשם חיפוש אוצרות טבע בכלל וגז בפרט. בתהליך בניה מבוצעת עבודה הנקראת חפירה ודיפון. מהי חפירה ודיפון, ומתי היא נחוצה?

 

במהלך חיינו נקנה או נבנה, ככל הנראה, דירה אחת. במהלך חיפוש אחר דירת חלומותינו, נפגוש בנציג מכירות אשר יציג בפנינו את תוכנית הדירה, הבניין והסביבה, ואף ינסה להמחיש לנו את תמונת הנוף אותה אנו עתידים לראות מהמרפסת -והכל על הנייר באמצעות הדמייה ממוחשבת ותוכניות צבעוניות. ברוב המקרים נקבל את המוצר המוגמר, המוכן והמהוקצע - ולא נחשף לתהליך הארוך והמרתק של הבנייה עצמה, אז כדי שתרגישו שאתם בעניינים, נביא לכם קצת מידע על התהליכים אותם תעבור הדירה מרגע שחתמתם על החוזה ועד קבלת המפתח. במאמר זה נדבר על חפירה ודיפון.

 

בשנת 1912 פורסמו תקנות החנייה הצמודה, אשר אומרות כי כל בניין חדש יכיל חניון. בשל מגבלת מקום על פני הקרקע בניינים חדשים רבים נבנים עם חניונים תת קרקעיים. כל בניין חדש שנבנה, בין אם מדובר בקרקע שוממה ובין אם מדובר על פרויקט פינוי בינוי, מצריך בניית חניון, מחסנים וחדרי מכונות תת קרקעיים. לצורך בנייתם קודחים וחופרים בקרקע בור גדול בהתאם לצורך.

 

מטבע הדברים בעת קידוח קרקע להכנות בורות אלו, הקרקע קורסת אל תוך עצמה,אם לא תתבצע תמיכה מתאימה. כדי למנוע מצבים אלו, נוצרו קידוחי דיפון, אשר מיועדים לייצוב הקרקע ומניעת קריסתה. גם המבנה זקוק לתמיכה מבפנים כדי להחזיק מעמד ולא להיות מושפע מעומסים יום יומיים.

 

התמיכה תתבצע בדרכים שונות בהתאם לסוג הקרקע,עומק החפירות והמבנה אותו בונים. אחת השיטות לבצע את הדיפון הוא ישירות במהלך הקידוח. תוך כדי חפירת הבור יוצקים כלונסאות בטון סביב דפנות הבור, בצורה כזו יוצרים יסודות יציבים ומונעים את קריסת האדמה.

 

באילו מבנים יש צורך בחפירה ודיפון?

לא בכל מבנה נצטרך לבצע קידוחי דיפון. הגורם שיחליט אם יש צורך בתמיכה מסוג זה יהיה המהנדס. הוא יביא בחשבון את המבנה עצמו, את סוג הקרקע ואת עומק הקדיחה שתדרש כאשר אפשר לראות כי ישנם מבנים מסוג מסוים שצריכים תמיכה מסוג זה, כגון בחפירה של מבנים תת קרקעיים,אם מדובר על מבנים גדולים, כאשר ישנה בעיה עם סוג הקרקע, כאשר הבניה מתבצעת במקום בנוי, חשוב מאוד להשתמש בחפירה ודיפון.

 

קידוחי דיפון אינם מתבצעים רק במקומות פתוחים, בשטחים ובהיקפי עבודה גדולים. לא אחת עשוי להידרש קידוח גם במקום עירוני צפוף וקטן. לצורך זה מבצעים קידוח בדחיקה.

 

עבודת צוות:

בניית המבנה היא פרויקט מורכב ורציני הדורשת שיתוף פעולה של אנשי מקצוע רבים. כל איש מקצוע מומחה בתחומו. בין האנשי המקצוע נמצאים אדריכלים, מעצבים, קבלן בנייה ויועצים נוספים .

 

לכל אנשי מקצוע חשובים אלו מצטרף אדם בעל תפקיד נוסף, המהנדס. התפקידו לבצע את החישובים הנדרשים ולהבטיח כי בסופו של דבר המבנה יהיה יציב והקרקע תהיה בטוחה להנחת המבנה.

 

 

מניית קבוצת אורון - לצפיה במניה לחצו כאן

כתובת: יהודה הנחתום 6, בית דניאל, באר שבע
טל. 08-6295000

פקס. 08-6270051

מייל.  oron@oron-group.co.il

 

כל הזכויות שמורות לקבוצת אורון בע”מ

אודות הנגישות

קבוצת אורון - אחזקות והשקעות בע   BDI דן אנד ברד סטריט duns

 

חותם אמינות עברית

 

הפעל נגישות

בניית אתרים